• Dolar döviz kuru 5.7874
  • Euro döviz kuru 6.4489
  • 17-06-2019 17:25

DERE:ESNAF İŞYERİ DÜZENLEMESİ BEKLİYOR

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ile Antalya gündemini değerledirdik. İşte o Röportaj

DERE:ESNAF İŞYERİ  DÜZENLEMESİ  BEKLİYOR

Antalya esnafının genel durumu nedir? Sorunları nelerdir?

Bildiğiniz gibi bir Ramazan Bayramı geçirdik. Bayram süresi boyunca kentimizdeki otellerimizin doluluk oranları çok yüksekti. Fakat her şey dahil sistemi kullanan otel konseptinden yararlanan yerli ve yabancı misafirlerimiz çarşı pazarı çok gezmedikleri için bunun esnafa pek yansıması olmadı. Her şey dahil sistemin olmadığı Kaş ilçemizde, pansiyon,  butik otel tarzında olan yerlerde özellikle yerli misafirlerimiz esnafın yüzünü güldürdü. Öğlen ve akşam yemelerini, içmelerini, hediyeliklerini kısacası alışverişlerini esnaftan temin ettiler. 

ESNAF, TURİZM PASTASINDAN PAY ALMALI

Turizm Antalya nın olmazsa olmazı. Bu konuyla ilgilide biz Turizm Bakanımıza da zaman zaman hem dosya verdik. Bizzat bu konuları kendisine aktardık. 70 milyon turistten 70 milyar dolar hedef beklenirken burada turizmin tiplemesini düzenlemek lazım. Bu gidişattan kimse memnun değil. Otelciler de, turistte, esnafta memnun değil. Yeni bir düzenlemeyle bu konaklama ve otelciliğin yeniden ele alınması ve herkesi memnun edecek bir düzenlemenin yapılması gerekiyor. Mevcut Turizm Bakanımız bu işin içinden gelen, kendisi de bir otelci birisi. İnşallah sayın bakanımızdan bu anlamda beklentilerimiz çok yüksek. Umuyoruz ki herkesi memnun edecek bir düzenleme getirirler. Herkesin bu turizm pastasından eşit bir parça almasını diliyoruz.

Bu konuda istek ve talepleriniz nelerdi?

Biz seçimden önce sayın cumhurbaşkanımızın Antalya ziyaretinde taleplerimizin içinde olduğu dosyayı verdik. Ayrıca Maliye ve Hazine Bakanımız Berat Albayrak’ a dosyamızı verdik. Yine turizm bakanımıza da bu konuları aktardık. Antalya’ya gelen bakanlarımıza, hükümet yetkililerimize bu konuları bizzat aktardık. Yine muhalefet ve ana muhalefet partilerinden gelen yetkililere, milletvekillerimize, parti başkanlarımıza esnafın sıkıntılarını ve çözüm beklentilerini ilettik.

Bu sorunların çözümü için neler yapılmalı?

Antalya, çok farklı bir turizm şehri. Deniz, güneş ve kumun dışında gezilmesi ve görülmesi gereken farklı güzellikler de var. Bunların daha fazla sergilenmesi, cazibe merkezi yapılması ve  bunun sadece birkaç ay ile değil 12 aya yayılması lazım. Burada kış turizmi, birçok alternatif turizm yapılabilecek potansiyel mevcut. Buradaki fuar merkezlerini, ANFAŞ  ve EXPO fuar alanlarını da canlandırmak, katılımı artırmak adına birçok girişimde bulunabilinir. Fuar mevsimi açıldı. Oradan sorumlu olan kurumun başındaki Mustafa Özen il müdürümüzde bizi aradı. Buraların çeşitlendirilmesi, iç piyasanın canlandırılması lazım. Bu konuda da biz elimizden gelen desteği veririz.

 

ORTAK ÇALIŞMA İNANCI VAR

Büyükşehir Belediye Başkanlığını Muhittin Böcek kazandı. Sizde Antalya’nın en büyük esnaf kuruluşunun başkanısınız. Muhittin Böcek’ten esnafın yereldeki sorunlarının çözümüne yönelik talepte bulunacak mısınız? Bu konuda hazırlığınız var mı?

31 Mart yerel seçimlerini bitirdik. Antalya il genelinde CHP adayı sayın Muhittin Böcek başkanımız 714 bin oy alarak, halkın teveccühü ile Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Seçildikten sonra bizde AESOB olarak, 75 oda başkanımızla birlikte hayırlı olsuna gittik. Ziyaret esnasında, bir önceki dönem AESOB Başkanı da vardı. Büyükşehir Belediyesinin esnafla ilgili birimleri ile olan çalışma sistemlerimizi kendine anlattık. Kendisi de zaten olaylara vakıf. 4 dönem ilçe belediye başkanlığı yaptı. Büyükşehir Belediyesi’nde de 2 dönem birlikte meclis üyeliği yaptık. Birlik başkanlığı dönemimde de diyaloğumuz olan bir başkanımızdı.  O da. ‘Biz esnafımızla, zanaatkârlarımızla birlikte her türlü meseleyi çözeceğiz. Bu konularda sizlerin görüşlerini ve düşüncelerini alacağız’ dedi.

Özellikle ulaşım esnafıyla ilgili Menderes başkan döneminde UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) yetkilileri bizlerle görüşerek karar aldı. Bir tarafta oda temsilcileri, bir tarafta belediye temsilcilerimiz vardı. Biz AESOB olarak hem belediyeyi, hem halkı, hem ulaşım esnafını düşünerek, birlikte ortak kararlar alınarak çalışmaların sürdürülmesini isteriz.

Bugüne kadar oy birliğiyle, hem UKOME’ den, hem encümenden, hem belediye meclisinden ortak kararlarımız geçmiştir. Başkan Böcek’e, “Ortak akıl, ortak karar alınırsa herkes memnun kalacaktır” dedik.

Başkan Böcek,  “Biz seçim sloganımızı da bu düşünceyle, ‘Sen ben yok biz  varız. Biz birlikte yaparız’ olarak tespit ettik” dedi. Aynı şekilde bütün çalışmalarımızı birlikte yapacağımızı söyledi.

Biz de kendisine başarılar diledik. Bundan sonraki çalışmalarında esnaf ve sanatkarla ilgili her türlü konuda yardımcı olmaya hazır olduğumuzu söyledik. Belediyede ki yapılan mali düzenleme ve çalışmaların rayına oturması halinde projelerini hayata geçirmee başlayacağını belirtti. Esnaf ve sanatkarlarla ilgili tahminin bu hafta içerisinde görüşmeler başlayacak. Özellikle ulaşım esnafıyla ilgili görüşmeleri yapacağız.

FAYTONLARIN KALDIRILMASI DOĞRU UYGULAMA

Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Muhittin Böcek, faytonların kaldırılması ile ilgili bir karar aldı ve bu hafta başı gibi bunu hayata geçirdi. Kamu oyundan gelen tepkiler çok olumlu.  Başka bir görüş ise bu faytonların Antalya’nın simgelerinden biri olduğu ve işin ehli olan kişiler tarafından geceleri bu işin devam etmesi yönündeydi.  Peki bu konu hakkında siz ne düşünüyor sunuz ?

Antalya da motorlu taşıtlar yaygın olmadığı dönemlerde ulaşım genel olarak faytonlarla sürdürülüyordu. O dönemin iklim ve yerleşim koşulları ile şimdiki koşullar çok farklı. Birde bunun ticari boyutuna baktığımızda bu fayton işinin yaz mevsiminde turizm sezonunda daha çok yapıldığı aşikar. Yaz aylarında hava sıcaklığının gölgede 40 dereceyi gördüğünü hesaba katarsak bu işin yapılabilmesi hiçbir şekilde uygun değil. Konumu itibari ile de bakıldığında şehrin merkezinde, tarihi Kalekapısı gibi en işlek olan cadde de olması, hem orada gezen insanlar için de o hayvanlar içinde hiç uygun değil. Sağlık acısından da hiç uygun bir görüntü vermiyordu. Başkanımızda bu konuda duyarlı davrandı. Hem faytoncuları belediye bünyesinde işe alması, atların daha iyi bir bakıma tabi olacağı hayvanat bahçesine götürülmesinin takdir topladığını düşünüyorum. Bizim açımızdan da bu durum böyle görülmektedir. Aksi bir durum olmuş olsaydı bizlerde sizlerle birlikte görürdük. Hatta Fox tv’ de bu kararın tüm Türkiye’de takdirle karşılandığını gördük. Bizde buradan bu uygulamasından dolayı ona teşekkür ediyoruz.

ESNAF İŞYERİ DÜZENLEMESİ  BEKLİYOR

Son olarak esnaf arkadaşlarınıza ve Büyükşehir Belediyesine bir mesajınız var mı?

Antalya’da yeni bir dönem başladı. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek olmak üzere 19 ilçe belediye başkanlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz. Bu iyi dileklerimizi kendilerine de bizzat ilettik. Biz esnaf ve sanatkarlar olarak toplumun bel kemiğiyiz, çimentosuyuz. Esnafsız belediye olmaz. Belediyesiz esnaf olmaz. Belediye başkanlarımıza her konuda bize ihtiyaç duydukları takdirde, bizimle projelerini paylaştığı sürece, bizde esnaf ve sanatkarlar olarak kanun ve kurallar uymak kaydı ile belediyelerimize destek olamaya devam edeceğiz. Bu vesile ile tüm belediye başkanlarımıza bir kez daha başarılar diliyorum. Antalya esnafının tüm sorunlarını dosya halinde hem cumhurbaşkanımıza hem de ilgili bakanlıklara ilettik.

Esnafımızın hem hükümet düzeyinde hem de yerel yönetimler düzeyinde desteğe ihtiyacı var. Esnafın şu sorununu çözmek lazım. Her isteyen her yere işyeri açmamalı. Bu konuda bir düzenlemeye ve sınırlandırmaya ihtiyaç var.

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.