HERGÜN2
HERGÜN3
  • Dolar döviz kuru 5.8094
  • Euro döviz kuru 6.5536
  • 04-11-2018 23:27

Türel: Gazeteciler sonuç odaklı yaşar

DHA 55.Yıl Forumu’nda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, siyasetteki en avantajlı mesleklerden birinin gazetecilik olduğuna dikkat çekti. Kendisinin de bir gazeteci belediye başkanı olduğunu hatırlatan Türel, gazetecilerin sonuç odaklı yaşama alışkanlığı olduğu için siyasette bunun çok faydasını gördüğünü söyledi. Başkan Türel, forumda rahmetli babasının gazetecilikle ilgili bir nasihatini de anlattı.

Türel: Gazeteciler sonuç odaklı yaşar

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, DHA 55. Yıl Forumu Antalya toplantısına katıldı. DHA İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, DHA Genel Müdürü Salih Zeki Danişment, bölge müdürleri, Hürriyet ve Posta gazetesinin genel yayın yönetmenlerinin de katıldığı toplantıda Başkan Türel, hoş geldiniz konuşması yaptı. Başkan Türel, konuşmasının başında Erdoğan Demirören’i rahmetle anarak

“Çok değerli aile büyüğüm olarak gördüğüm, bir aile hukukumuzun olduğu kıymetli Erdoğan Demirören beyefendiyi rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı. Kendisini de gazeteci bir belediye başkanı olduğunu hatırlatan Başkan Türel, yazı yazmanın bir alışkanlık olduğunu belirterek, bütün gazetecilerin önemli bir analiz kabiliyeti olduğuna dikkat çekti.

Empati yapmalıyız

Başkan Türel, analiz kabiliyetinin siyasetin içerisinde olmasının özellikle siyasette empatiyi çok ciddi bir şekilde öne çıkardığının altını çizerek, “Siyasette empatiyi kaybederseniz halkın, seçmenlerin yerine kendinizi koymadan bir yol çizerseniz o yolda bir süre sonra yalnız kaldığınızı görürsünüz. Gazetecilik de böyle. Her haberinizde, her yorumunuzda mutlaka halkın yerine kendinizi koyarak empati geliştirmenin adeta biçimsel bir alışkanlığını idrak etmişiz. Ben siyasette avantajlı birkaç meslek görüyorum. Bunlardan bir tanesi doktorluktur. Doktor şifa dağıtır, hastalarını iyileştir. O hastası hangi siyasi parti görüşünü sahip olursa olsun bir gün o doktor  bir partiden aday olarak çıkarsa kendisine şifa dağıttığı için doktora oyunu verir. Doktorluk siyaset karşısında avantajlı bir meslek. Bir diğer avantajlı meslek Ormancılık. Orman işletme müdürlüğü yapanlar bulundukları köylülerle çok ciddi mesai sarf etmesi nedeniyle avantajlı. Ormancılarda siyasi yarışa birkaç adımda önde başlıyor” dedi.

Hayal dediğimiz projeleri yaptık

Siyasette en önemli avantajlı mesleklerden birinin de gazetecilik olduğunu belirten Başkan Türel, konuşmasına şöyle devam etti: “Keşke siyasette gazetecilerin ve ticari erbabın sayısını artırabilsek. Neden? Ben iki şapkası olan biriyim. Belediye başkanlığından önce iş dünyası temsilcisi ve gazeteciydim. Her iki dünyanın içinden gelenlerin sonuç odaklı yaşama alışkanlığı var. Gazeteciler süreçle ilgilenmez sonuca bakar.  Ben gazeteci belediye başkanı olarak o sonuç odaklı yaşama alışkanlığının faydasını siyasetin içinde gördüm. Sonuç odaklı yaşama alışkanlığı siyasette de sonuç alabilme kabiliyetini yükseltiyor. 37 yaşında da ATSO başkanı, 39 yaşında Türkiye şartlarına göre genç sayılabilecek şekilde belediye başkanıydım. Bürokrasi ile belediye başkanı seçildiğimde tanıştım. Bu sonuç odaklı yaşama alışkanlığı meselesi bürokrasi hazretleri açısından bizdeki pratiklik kadar yüksek değil. Bugün Türkiye’de sonuç odaklı olmanın neticelerini ifade etmek için söylüyorum. Birçok ilki Antalya büyükşehir belediyesinde yapabilmek mümkün oldu. Bazı hayal dediklerimizi bile yaptık.”  

Baba nasihatı

Konuşmasında Medya’nın siyaset üzerindeki etkisi üzerine de değerlendirme yapan Başkan Türel, “Medya, siyaseti yorumlar, değerlendirir, haberleri ile ışık tutar. Bu yüzden herhangi bir medya gurubu bir siyasi parti noktasına kendisini taşımamalı. O zaman siyasetin üstünde kalma imkanını kaybeder. Babam rahmetli bana derdi ki; Biz dededen ailecek gazeteciyiz. 1981 senesinde gencecik bir delikanlı olarak gazeteciliğe başladım. İlk babamdan aldığım gazetecilik derslerinde biri şu sözüydü. ‘Oğlum bak her şeyi kaybedebilirsin, ama mesleğini kaybetme. Sen mesleğini kaybetmezsen, belediye başkanı da senin önüne gelecek, milletvekili de senin önüne gelecek. Gazetecilik böyle değerli bir meslek. Ama birilerinin arka bahçesi olursan kimse yüzünüze bakmaz’ demişti. Ben AK Parti de siyasete başladım ve ilk partim AK Partidir. ATSO başkanıyken de hiçbir partinin arka bahçesi haline getirmeden yoluma devam ettim. Meslek örgütleri STK’lar çok önemlidir. Kanaat önderleridir. Bu kanaat önderleri hiçbir siyasi partini arka bahçesi olmamalıdır. Çok saygın mesleğimiz var. Bunun değerini içindeyken göremiyorsunuz.  Ben yazı yazmayı çok seviyorum. Yaşadığım tecrübelerimi ileride kitaba dönüştürmek bir emeklilik hayalim. İnşallah yaparız. Daha doğru bir Türkiye ve daha güzel bir Antalya olsun diye yazacağız. Sizler de çok başarılısınız. Size tavsiyem kalbinizin sesini dinleyerek yolunuza devam etmeniz” dedi.

 

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.