• Dolar döviz kuru 5.7546
  • Euro döviz kuru 6.4044
  • HABERLER
  • EKONOMİ
  • İYİ PARTİLİ ÜNAL ,TÜRK KADINI, YERDE SÜRÜNMEYE DEĞİL GÖKLERE YÜKSELMEYE LAYIKTIR
  • 05-12-2018 16:32

İYİ PARTİLİ ÜNAL ,TÜRK KADINI, YERDE SÜRÜNMEYE DEĞİL GÖKLERE YÜKSELMEYE LAYIKTIR

İYİ PARTİ Sosyal ve Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ömür Ünal; Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır. Çünkü kahraman Türk kadını, yerde sürünmeye değil; omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıktır.”

İYİ PARTİLİ  ÜNAL ,TÜRK KADINI, YERDE SÜRÜNMEYE DEĞİL GÖKLERE YÜKSELMEYE LAYIKTIR

İYİ PARTİ Sosyal ve Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ömür Ünal;

Sözlerime, bundan tam 84 yıl önce bugün, 5 Aralık 1934’de Türk Kadını’na seçme ve seçilme hakkı tanınmasını sağlayan Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ileri demokrasiyi tesis yolunda emeği geçen dava arkadaşlarını saygı, minnet ve rahmetle anarak başlamak istiyorum; ruhları şâd olsun.

 

Binlerce yıllık Türk töresinde kadın, devlet yönetiminde ve toplumda içselleşmiş ve her daim etkin bir konumda olmuştur. 600 yıllık fetret devrinde ise ne yazık ki kadın, Türk töresinin çok uzağında ‘hiç’selleşerek geri plana itilmiş ve toplumsal hakları bir yana, söz hakkı bile elinden alınmıştır.

 

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte belirli aşama ve inkılâplarla kadın, tekrar ait olduğu ve hak ettiği noktaya taşınmaya başlanmış ve Türk kadınlarına ilk olarak 1930 yılında belediye seçimlerine katılma, ardından köylerde muhtar olma ve ihtiyar heyeti meclislerine seçilme hakkı tanınmıştır. 5 Aralık 1934'de ise dünyadaki ileri demokrasi savunucusu birçok ülkeden önce, Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile beraber Türk kadınlarına milletvekili seçme ve seçilme hakları verilmiştir.

 

Bugün gelinen noktada ise maalesef demokrasi ve kadın hakları konusunda eleştirilen bir ülke konumuna gerilemiş durumdayız. Hali hazırda kadınların TBMM’deki temsil oranının %17,48 olması başlı başına bir sorunken, kadın denilince akla hakaret, cinsel istismar, şiddet ve hatta cinayet vakaları gelmektedir. Tıpkı 1932 yılında kendi uçak fabrikamızda, kendi uçaklarımızı üreten bir ülkeyken, 2018 yılına gelindiğinde başka ülkelerin ürettiği uçakların ineceği birkaç kilometre asfaltı dökebilmiş olmakla övünür hale gelmemiz gibi 1930’larda dünyaya demokrasi ve kadın hakları konularında örnek teşkil eden bir ülkeden, 84 yıl içerisinde Türk kadınını hak ettiği değerden ve elde ettiği bazı haklardan uzaklaştıran bir ülke konumuna geriledik.

 

Türk töresinin gereğiyle ve 1934 ruhuyla Türk kadınını ait olduğu ve hak ettiği konuma taşımak için yola çıkan İYİ PARTİ; Türk kadınının toplumda, iş yaşamında, siyasette ve hayatın her alanında etkin, güçlü ve söz sahibi olmasını hedeflemektedir.

Bizler de Antalya İl Teşkilatı olarak bu konuda gece-gündüz demeden, canla-başla çalışarak üzerimize düşeni, elimizden gelenin fazlasıyla gerçekleştireceğiz. Kadınlarımızın haklarını savunup sorunlarını çözüme ulaştırmak için her yerde, her zaman hazır durumda olacağız.

 

Sözlerimi Başbuğ Atatürk’ün şu veciz deyişiyle sonlandırmak istiyorum:

“Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır. Çünkü kahraman Türk kadını, yerde sürünmeye değil; omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıktır.”

 

 

Saygılarımla,

Ömür Ünal

İYİ PARTİ Sosyal ve Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan YardımcısıEtiketler: