HERGÜN2
HERGÜN3
  • Dolar döviz kuru 5.8240
  • Euro döviz kuru 6.5603
  • HABERLER
  • GÜNDEM
  • CHP KEPEZ İLÇE BAŞKANI SERVET YILDIZ'DAN HAKAN TÜTÜNCÜ AĞIR SUÇLAMA
  • 06-11-2018 17:16

CHP KEPEZ İLÇE BAŞKANI SERVET YILDIZ'DAN HAKAN TÜTÜNCÜ AĞIR SUÇLAMA

Cumhuriyet Halk Partisi Kepez İlçe Başkan Servet Yıldız, Kepez Belediyesinde yolsuzluk yapıldığı iddia ederek, Sayıştay’ın Kepez belediye hesapları hakkında tuttuğu raporların takipçisi olacağız dedi

CHP KEPEZ İLÇE BAŞKANI  SERVET YILDIZ'DAN   HAKAN TÜTÜNCÜ  AĞIR SUÇLAMA

Cumhuriyet Halk Partisi Kepez İlçe Başkan Servet Yıldız yaptığı açıklamasında, 05.11.2018 Tarihinde GÜN Haber isimli internet sitesinde yer alan bir haber üzerine bu basın açıklamasını yapma gereği duyduk. Kalem kalem, maddeler halinde Meclis toplantısında daha önce gündeme getirdiğimiz ve takipçisi olduğumuz konuyu bilgilerinize sunuyoruz.

Sitede yer alan haberin detayları şu şekildedir;

GÜN HABER (Özel)

HAKAN TÜTÜNCÜ 2016 YILI DENETİMİNDEN DE KIRIK NOT ALMIŞTI

Kepez Belediyesi 2016 yılında da Sayıştay’dan uyarı almıştı.

 

2017’DE DE HESAPLARLA İLGİLİ ZOR SORULAR GELDİ

Sayıştay denetçileri tuttukları raporda, 14 milyon 968 bin TL tutarındaki bazı arsa, arazi ve bina gelirlerinin muhasebe kaydının yapılmadığının notunu düştüler.

Ayrıca raporda, belediyede çalışan kadrolu işçi ve personelin kıdem tazminatı karşılığı ayrılması gereken 8 milyon 895 bin TL’nin de hesaplarda bulunmadığı kaydedildi.

584 BİN 49 TL FAİZ NEREDE?

Yapılan incelemede, yıl içinde toplam 3 milyon 893 bin 665 TL brüt mevduat faizi geliri elde edildiği belirlendi. Ancak tahakkuk eden faiz gelirinin gelir vergisi tevkifatı düşülerek net tutar üzerinden muhasebeleştirildiği görüldü. Mevduat faizi gelirlerinin brüt yerine net tutar olarak muhasebeleştirilmesi nedeniyle ilgili hesaplara 584 bin 049 TL eksik kayıt yapıldığı anlaşıldı.

İŞTE SAYIŞTAY’IN DENETİM RAPORUNDAN ALINTILAR:

‘Taşınmazların muhasebe kaydı yok’

“Yapılan incelemede, kamu hizmetlerinde kullanılmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına tahsis edilen 14.968.324,37 TL değerindeki 25 adet taşınmaz (arazi ve arsalar ile binalar) için bahsedildiği şekilde (Editörün notu: Kanunlara ve yönetmeliklere uygun) bir muhasebe kaydının yapılmadığı görülmüştür.

Sonuç olarak; Kurum cevabı ekinde gönderilen belgelerin incelenmesinden, Belediye tarafından diğer kamu kurum ve kuruluşlarına tahsis edilen 25 adet taşınmazla ilgili gerekli muhasebe kaydının 2018 yılında yapıldığı anlaşılmıştır. Ancak bulgu konusu işlem "Maddi Duran Varlıklar" ve "Özkaynaklar" hesap alanlarına belirtilen tutar kadar hatalı yansımakta, bu durum 2017 yılı mali tablolarının doğruluğu ve güvenilirliğini etkilemektedir. Bulgu konusu tespitin devam edip etmediği takip eden denetimlerde izlenecektir.”

‘İşçi ve personelin kıdem tazminatı ayrılmamış’

“Yapılan incelemede, kadrolu işçiler ile personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı kapsamında çalışan işçiler için daha önceki yıllarda kıdem tazminatı karşılığı ayrıldığı halde 2017 yılında toplam 8.895.145,91 TL karşılığın ayrılmadığı ve ilgili hesapların kullanılmadığı görülmüştür.

Sonuç olarak; Kurum cevabı ekinde gönderilen belgelerin incelenmesinden, söz konusu kıdem tazminatı karşılığı ile ilgili gerekli muhasebe kaydının 2018 yılında yapıldığı anlaşılmıştır. Ancak bulgu konusu işlem "Borç ve Gider Karşılıkları" ve "Faaliyet Hesapları" hesap alanlarına belirtilen tutar kadar hatalı yansımakta, bu durum 2017 yılı mali tablolarının doğruluğu ve güvenilirliğini etkilemektedir. Bulgu konusu tespitin devam edip etmediği takip eden denetimlerde izlenecektir.”

Faiz geliri eksik yazılmış

“Yapılan incelemede, yıl içinde toplam 3.893.665,62 TL brüt mevduat faizi geliri elde edildiği ancak tahakkuk eden faiz gelirinin gelir vergisi tevkifatı düşülerek net tutar üzerinden muhasebeleştirildiği görülmüştür. Mevduat faizi gelirlerinin brüt yerine net tutar olarak muhasebeleştirilmesi nedeniyle ilgili hesaplara 584.049,84 TL eksik kayıt yapılmıştır.

Sonuç olarak; tahakkuk eden mevduat faizi gelirlerinin brüt tutar üzerinden muhasebeleştirilmesi uygulamasına 2018 yılında başlandığı bildirilmiştir. Ancak bulgu konusu işlem "Faaliyet Hesapları" hesap alanına belirtilen tutar kadar hatalı yansımakta, bu durum 2017 yılı mali tablolarının doğruluğu ve güvenilirliğini etkilemektedir. Bulgu konusu tespitin devam edip etmediği takip eden denetimlerde izlenecektir.”

67 taşınmazın gelir kaydı nerede?

“Yapılan incelemede, Kurumun kiraya verdiği ve kayıtlı değeri 13.126.000,00 TL olan 122 adet taşınmazın ilgili hesaplara kaydedildiği, kayıtlı değeri 3.763.460,00 TL olan 67 adet taşınmazın ise ilgili hesaplarda izlenmediği görülmüştür. Kamu idaresi cevabında; özetle, Belediye tarafından kiraya verildiği halde bahsi geçen hesaplara kaydedilmeyen 67 adet taşınmazla ilgili gerekli muhasebe kaydının 19.02.2018 tarih ve 2626 no.lu muhasebe işlem fişi ile yapıldığı belirtilmektedir.

Sonuç olarak; Kurum cevabı ekinde gönderilen belgelerin incelenmesinden, Belediye tarafından kiraya verildiği halde söz konusu hesaplara kaydedilmeyen 67 adet taşınmazla ilgili gerekli muhasebe kaydının 2018 yılında yapıldığı anlaşılmıştır. Ancak bulgu konusu işlem "Nazım Hesaplar" hesap alanına belirtilen tutar kadar hatalı yansımakta, bu durum 2017 yılı mali tablolarının doğruluğu ve güvenilirliğini etkilemektedir. Bulgu konusu tespitin devam edip etmediği takip eden denetimlerde izlenecektir.”

 

“İşçi ve Personelin Kıdem Tazminatı Ayrılmamış”.

Yapılan incelemede, kadrolu işçiler ile personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı kapsamında çalışan işçiler için daha önceki yıllarda kıdem tazminatı karşılığı ayrıldığı halde 2017 yılında toplam 8.805.145,91 TL karşılığı ayrılmadığı ve ilgili hesapların kullanılmadığı görülmüştür,

Sonuç olarak; Kurum cevabı ekinde gönderilen belgelerin incelenmesinden, söz konusu kıdem tazminatı karşılığı ile ilgili gerekli muhasebe kaydının 2018 yılında yapıldığı anlaşılmıştır. Ancak bulgu konusu işlem “Borç ve Gider Karşılıkları” ve “Faaliyet Hesapları” hesap alanlarına belirtilen tutar kadar hatalı yansımakta, bu durum 2017 yılı mali tablolarının doğruluğu ve güvenilirliğini etkilemektedir. Bulgu konusu tespitin devam edip etmediği takip eden denetimlerde izlenecektir”.

“Faiz Geliri Eksik Yazılmış”.

“Yapılan incelemede, yıl içinde toplam 3.893.665,62 TL brüt mevduat faizi geliri elde edildiği ancak tahahkuk eden faiz gelirinin gelir vergisi tevfikatı düşülerek net tutar üzerinden muhasebeleştirildiği görülmüştür. Mevduat faizi gelirlerinin brüt yerine net tutar olarak muhasebeleştirilmesi nedeniyle ilgili hesaplara 584.049,84 TL eksik kayıt yapılmıştır”.

Sonuç olarak; Tahakkuk eden mevduat faizi gelirlerinin brüt tutar üzerinden muhasebeleştirilmesi uygulamasına 2018 yılında başlanıldığı bildirilmiştir. Ancak bulgu konusu işlem “Faaliyet Hesapları” hesap alanına belirtilen tutar kadar hatalı yansımakta, bu durum 2017 yılı mali tablolarının doğruluğu ve güvenilirliğini etkilemektedir. Bulgu konusu tespitin devam edip etmediği takip eden denetimlerde izlenecektir”.

“Biz Bu Soruları Sorduk”..

2017 yılı Kesin Hesap Cetvelinde de kendilerine bu tarz sıkıntıların ve sorunların yaşanacağını meclis toplantılarında dile getirdik. Aldığımız cevaplar tatmin edici yanıtlar değildi ve ve bu bilgilendirmelerin genellikle geçiştirmelerle, kamuoyunu tatmin edici, şeffaflık ilkesine uygun hareket edilmediği kanaatine vardık.

Bu bağlamda, biz Sayıştayın yapmış olduğu bulguların tarafımızca takipte olduğunu, Kepez belediyesinin heba edilmesine göz yummayacağımızı, bu vurdumduymazlığa seyirci kalmayacağımızı ve konunun takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

Kepez CHP İlçe Yönetimi

Başkan Servet YILDIZEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.