• Dolar döviz kuru 5.3421
  • Euro döviz kuru 6.0749
  • HABERLER
  • GÜNDEM
  • İlhami Okudan;Türk siyaseti İYİ Partiyle derin nefes almıştır.
  • 13-06-2018 13:53

İlhami Okudan;Türk siyaseti İYİ Partiyle derin nefes almıştır.

Antalya İYİ Parti teşkilatlanmadan sorumlu İl Başkan yardımcı İlhami Okudan ,Türk siyaseti İYİ Partiyle derin nefes almıştır.

İlhami Okudan;Türk siyaseti İYİ Partiyle  derin nefes almıştır.

Antalya’nın en çok okunan haber sitelerinden  www.hergunmedya.com  Türkiye   seçime doğru   yol alırken seçime girecek   siyasi partilerin Milletvekili adayları, İl- ilçe başkanlarının yanı sıra teşkilatta görev alan önemli isimlerle sivil toplum örgütleri iş ve sanat dünyasının önde gelen isimleriyle sizler için röportaj yapacağız ..

 

İlk röportajımız Antalya İYİ Parti teşkilatlanmadan sorumlu İl Başkan yardımcı İlhami Okudan ile seçime doğru özel bir röportajı yaptık.

 

 Hergün medya-  İlhami Okudan kimdir?

İlhami Okudan ; öncelikle  bana bu imkanı sunduğunuz için Hergün medya ailesine teşekkür ediyorum  ve Ramazan ayı olduğu için cay ikramımız yok ama size borcumuz olsun. İlhami Okudan kimdir evet bende merak ediyorum kimdir?  İyi bir Ülkücü iyi bir Türk milliyetçisiyim, Antalya Serik doğumdum. Çiftçi bir ailenin çocuğuyum. İlkokulu köyümüz Aşağıoba’da doğdum. Antalya Hızır Reis’te Ortaokulu, Liseyi ise Antalya Lisesi’nde okudum. Yıldız Teknik Üniversitesi’de Harita Mühendisliğini bitirdim.        

 Siyasete Üniversite yıllarında başladım. Bu benim yaşam tarzım oldu. Siyasete aktif bir şekilde okuldaki ülkücü öğrencilerin başkanlığıyla adım attım. Daha sonra kaldığımız yurt’un başkanlığını yaptım.1989’da Beşiktaş Ocak Başkanlığını yaptım. Siyaset benim için boş kalındığında uğraşılan bir meşgale değildi aksine sınavlara siyasetten arta kalan zamanlarda giriyordum.

  1993 yıllarında Antalya’ya geri geldim. Antalya’ya ayak basar basmaz ülkü ocakları bölge başkalığın a atandım daha sonra ki süreçte MHP ile çalışmalarıma burada devam ettim.2000 yılından itibaren MHP iktidarında ülkücüler yapılan haksızlardan ve ülkücüleri dışlayan politikalar, partici çekişmelerden dolayı MHP de değişim olması gerektiğini inandım. Baktık ki MHP de değişimin olması imkansız olmadığını da bunu hep beraber yaşadık!!!  işte tam bu nokta İYİ Parti kuruldu ve bende siyaseti İYİ partide devam etmeye karar verdim. Bugün aldığım kararın yerinde ve zamanında olduğuna inancım daha da arttı ve İYİ partinin Türkiye’nin siyasi ve ekonomi ve diğer alanlara yeni bir nefes getirdiğine inanıyorum ve İYİ partideyim….

Hergün medya- izniniz olursa araya giriyorum, bir şey eklemek istiyorum!

Siz Türk siyasi hayatının en sancılı yıllarında sağ görüşü temsil ettiniz. O yıllar için bu da kolay olmasa gerek?

 İlhami Okudan; Türk gençliğinin üzerinden seksen ihtilali buldozer gibi geçti. Teşkilatlanmada soru sormak için bir ağabey aradık ve bulmazdık. Hepsi cezaevinde. Okul başkanlığı dönemimde görüş olan ceza evlerine iki üç otobüs öğrenci arkadaşlarımızla gider Bursa yarı açık E Tipi ceza evinde ağabeylerimize görüşe gider ve fikir alışverişi yapardık.

Hergün medya- Çok güzel, ilginçtir ama bazen ben de sizin gibi büyüklerimi dinlediğim zaman, seksen yıllarında davası uğruna çırpınan biri olmak isterdim. Dolu dolu geçmiş bir siyasi hayat.

Uzmanlık alanınız Harita Mühendisliği. Hazır uzmanını bulmuşken Antalya’nın harita durumunu sormak istiyorum. Antalya’da ki harita çalışmaları nasıl gidiyor? Hala aktif bir şeklide çalışıyor musunuz?

İlhami Okudan; 1993 yılında açmış olduğum şirketim hala aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Bu arada sadece siyaset değil STK’ların tesirini de unutmamak lazım. İstanbul’un sosyal hayatına STK ile katkımız olmuştur. Ayrıca Harita Mühendisleri Odası Başkanlığı yaptım. Antalya’da ki harita çalışmaları ise, Harita Antalya’nın mülkiyet durumuyla alakalıdır. Mülkiyet ve kadastro sorunu Antalya’da yok denecek kadar azdır. Son sistem olan uydu sistemiyle çalışılır. Kent planlamasını ele alırsak Antalya sahipsizdir. Antalya merkezde trafik sorunlarını ele alırsak Antalya planlı gelişmemiştir.

Gece kondu sorunları vardır. Planlama gece kondu oluşumundan sonra yapılıyor. Bunun tam tersi olmalıydı. Biz fiili planlar geliştirdik. En son başkanlık sistemi biz de gecekondulaşma yansıması.

İlhami Okudan, Başkanlık sistemi için Sayın Bahçeli ne demişti, “ortada bir fiili durum var,bu fiili durumu meşrulaştıralım onun için bu başkanlık işini referanduma götürelim” ve kentsel yaşamın gece konulaşması siyasi hayatımızda da görülüyor.

 Hergün medya- İyi partinin seçim çalışmaları nasıl gidiyor? Teşkilatlanmalar tamamlandı mı? Bu süreçte yaşadığınız zorlanmaları bize aktarır mısınız?

İlhami Okudan, Öncelikle İyi parti Türk toplumunun ihtiyaçlarına göre oluşmuş bir partidir. Geçtiğimiz 16 yıllık siyasi hayatta bir çatışma kültürü oluşmuştur. Ortaya çıkan bu çatışma kültüründe Türkiye Cumhuriyeti komşularını kaybetmiştir. Toplumun iki yarısı karşı karşıya gelmiştir. Siyaset tıkanmıştır. Çıkış arayan Türk siyaseti  İyi partiyle derin nefes almıştır.Antalya’da İyi partinin kurulması 19 ocak tarihlidir.İlin olgunlaşması bir tez konusudur.800’den fazla insan gönüllü çalışmak için başvuruda bulundu.Bu önemli bir konudur. Teşkilatlanma oluşumunda yaşadığımız sıkıntılar ise; 19 ilçenin yapılanması çok zordu. Sıfırda kurulan bir parti. Türk siyasetinden taşlar yerinden oynuyor ve siz zeminini oluşturuyorsunuz. Bayrak ve vatan diyen bir çok vatandaşın da desteğini alan bir oluşum. Bu teşkilatlanma için bir komisyon kurduk.Siyasi bir partinin devamı olmasın diye ilçeleri topladık. Kamuoyunun önemli isimlerini yönetimlerde görevlendirdik.Zor süreçlerdi.Ankara’da kurultaya gittik.Organizasyon çok çalıştı.Devletten yardım yok. İmece usulü ile seçimlerin son günlerine geldik.

 

Hergün medya- İYİ parti’nin Türk siyasetine katkıları nelerdir? Getirileri ve götürülerini açıklar mısınız?

İlhami Okudan, İYİ parti, Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetin Türkiyenin komşularıyla iyi ilişkiler için orijinal ayarlarına getirilmeye çalışıldığı bir siyasi harekettir. Balkan paktı ve sadabat Paktı’nda ki gibi iyi ilişkiler içinde olması lazım. İYİ partiye milletin ortak ihtiyaçlarının ortaya çıkardığı oluşumudur.

 

Hergün medya- İlçe turlarına çıktınız mı? İlçelerde gözlemledikleriniz nelerdir? Eksiklikler var mı? Antalya seçime hazır mı?

İlhami Okudan;  Seçim aşamasında teşkilat kuruldu ve biz bunu alnımızın akıyla tamamladık. Ankara organizasyonu olsun imza kampanyası olsun insanların yorulduğunu düşünüyorum. Oysa iki gün önce ilçelerimizi ziyarete gittik. Ziyaretimizin amacı sandık güvenliği göreviyle ilgili durumu gözlemlemekti. Bir ülkede seçim yapılacak ve seçimde oy hırsızlığı endişesi var.

Bu da kötü yönetimin getirdiği bir sıkıntı. İlçelerde sandık başlarında hiç eksik bırakmamış arkadaşlar. Merkezde sandık bazı eksiklikler var tamamlıyoruz. Ancak ilçelerde hiçbir eksiğimiz yok. Yarın seçim olsa herhangi bir boşluğumuz yoktur.

Röportaj; Özgür Akıncı Akyol.

İletişim, hergungazete07@gmail.com

 

 HABERE YORUM YAZIN
Gönül Taşkın Gönül Taşkın 13.06.2018

Başkanım yüreğinize sağlık Allah razı olsun İyi ki İYİ ler var

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.