HERGÜN2
HERGÜN3
  • Dolar döviz kuru 5.7088
  • Euro döviz kuru 6.4061
  • 14-05-2019 22:17

Ulaşımda zam mı var?

Artan girdiler karşısında zorlanan toplu taşıma esnafı, önümüzdeki günlerde ulaşımda aksamalar yaşanabileceği sinyali verdi.

Ulaşımda zam mı var?

Toplu taşımada Türkiye’ye örnek olan Antalya ulaşımı zor günler geçiriyor. Artan girdiler karşısında esnafın kazandığı aylık tutar masrafları dahi karşılamıyor. Ortaya çıkan tabloya göre, iki farklı çözüm seçeneği gelişiyor. Bunlardan birisi toplu taşıma ücretlerine zam yapılması, diğeriyse Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma aracı sayısının azaltılması.

Dengeler değişti
Türkiye genelinde, “Antalya modeli” şeklinde anılan ve Menderes Türel’in Büyükşehir Belediye Başkanlığı sürecinde hayata geçen gelir desteği ödemeleri olmasaydı, toplu taşımada ücret bugün 3 buçuk lira civarına yükselecekti. Uygulama sayesinde toplu taşıma esnafının gelir-gider dengesinde oluşan açığı Büyükşehir Belediyesi kendi bütçesinden karşılayarak vatandaşın yüksek fiyatlardan olumsuz etkilenmesinin önüne geçmek istedi. Ancak gelir desteği ödemelerinin sağlıklı bir şekilde yapılmaması esnafı zor durumda bıraktı. Toplu taşıma esnafı, 10 yıl sürecek uygulama süresince zam talep etmeyeceğini açıklamıştı. Fakat esnaf bu açıklamanın sonuna girdiler karşısında, gelir desteğinin erimesi halinde belediyenin gerekeni yapacağından şüphe duymadıklarını da ekledi. Şu an artan girdilere, gelir desteklerinin düzenli ödenememesi de eklenince esnafta tekrar bir zam talebi oluştu.

 

Dev uçurum
Kentte, 479’u Antalya Otobüsçüler Esnaf Odası’na, 160’ı Büyükşehir Belediyesine ait olmak üzere toplam 639 araç toplu taşıma gerçekleştiriyor. Günlük taşınan yolcu sayısı 377 bin. Otobüsçüler Odası’na kayıtlı araçların aylık ortalama gideri yakıt, şoför ücretleri, araçların sigorta-kaskosu, ruhsat ve yer ücretleri, oda aidatları, muayene, araç taksidi gibi başlıklar altında toplamda 40 bin 700 TL’ye ulaşıyor. Bir aracın bu giderler karşısında aylık kazandığı paraysa 25 bin TL. Büyükşehir Belediyesi’nden aylık 11 bin TL’lik gelir desteği de eklenince aylık ele geçen gelir 36 bin TL oluyor. Fakat bu para esnafın giderlerini dahi karşılamıyor. Hal böyle olunca da ortaya zamdan başka çare kalmıyor. Toplu taşıma ücretlerine 50 kuruşluk zam yapılırsa bir araç sahibinin aylık eline geçecek tutar, gelir desteğiyle birlikte 48 bin TL’ye yükseliyor. Bu da toplu taşıma esnafının eline aylık 7-8 bin TL kalması demek anlamına geliyor. İkinci seçeneğe göreyse Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşımada kullandığı araç sayısında düzenlemeye gitmesi. Belediyeye ait 160 araçtan 60’ı hizmet dışı bırakılırsa araç başı taşınan yolcu sayısı artacağı için esnafın eline geçen kazanç da artıyor. Bu seçeneğe göre hareket edilmesi halinde esnafın eline geçen kazanç, gelir desteksiz halde 41 bin TL’ye yükselecek.

Belediye zarar ediyor
Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu ulaşım araçlarının da büyük oranda zarar ettiği aşikar. Öyle ki bir belediye otobüsünün aylık masraflarını incelediğimizde karşımıza çıkan kalemler şunlar oluyor: Mazot: 23 bin 102 TL, Periyodik bakım: 593 TL, Balata değişimi: 97 TL, Şoför maliyetleri: 11 bin 13 TL, Temizlik: 432 TL, Lastik: 762 TL, Fenni muayene:30 TL, Trafik sigortası: 500 TL, Kasko: 375 TL, Amortisman bedeli: 5 bin 834 TL. Özetlemek gerekirse bir belediye otobüsünün aylık gideri 42 bin 916 TL. Bu giderlere karşılık belediye otobüsünün aylık geliriyse yine 25 bin TL.  Arada yaklaşık 18 bin TL’lik bir fark var. Bu zararı tüm otobüslere yaydığımızdaysa Büyükşehir Belediyesi’nin aylık zararı yaklaşık 3 milyon TL’ye ulaşıyor. Bu rakam, yıl bazında ele alındığındaysa ortaya çıkan rakamlar korkutucu boyutlara erişiyor. Hal böyle olunca toplu taşıma esnafının zarar yapmasını engellemek için ulaşıma zam yapmak yerine belediyeye ait araç sayısında düşüşe gidilmesi daha mantıklı görünüyor. Çünkü araç sayısında düşüşe gidilmesi demek, hem otobüsçü esnafının zarar etmemesi hem beledeyenin zarar etmemesi anlamına geliyor.

Başkan’da doğruladı
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Otobüsçüler Odası Başkanı Yasin Arslan’da tespitlerimizin doğru olduğunu ifade etti. Toplu taşımaya zam yapılmaması konusunda çok hassas davrandıklarını dile getiren Başkan Arslan, artan girdiler ve gelir desteği ödemelerindeki düzensizlikten dolayı toplu taşıma esnafının ayakta durmakta güçlük çektiğini söyledi. Arslan, “ Toplu taşımaya zam gelmemesi anlamında, esnafımızı koruyup kollamak anlamında önümüzdeki süreçte yerel yönetimlerin ve hükümetin vereceği kararlar çok önemli. Bildiğiniz üzere her şeyin fiyatı artıyor. Akaryakıt, yedek parça fiyatlarıyla amortisman durumları ortada. Esnafa ekonomik olarak bir destek verilmezse mevcut duruma göre zam yapılmasından başka çare gözükmüyor. Eğer zam yapılmasına da müsaade edilmezse korkarım piyasadan çekilmeler ve buna bağlı olarak kent toplu ulaşım sisteminde aksaklıklar meydana gelecek” şeklinde konuştu.

kaynak

,hilal gaztesiEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.