SUR YAPI
  • Dolar döviz kuru 6.5852
  • Euro döviz kuru 7.2623
  • 31.08.2019
Gamze Ezer

Gamze Ezer

İÇİMİZDEKİ KATİLLER

İnsan deyince aklıma gelen tek kelime “katil" olur.  Düşünüyorum da başka hiçbir canlı kendi türünden, kendi topluluğundan olan bir canlıya isteyerek, bundan  zevk alarak zarar vermiyor. Dünyaya, canlıya, doğaya zarar veren insanları  hayvan sıfatına koyanlardan en az o insanlara duyduğum nefret kadar nefret duyuyorum. Bir hayvan, bile doğanın en vahşisi ilan edilen bir aslan bırakın dişisine zarar vermeyi acıkmadığı sürece, ihtiyaç duymadığı sürece yaşadığı ortamda kendisinden daha güçsüz tek bir canlıya bile zarar vermiyor.  Her gün 81  şehrin 957 ilçesinin her köşesinden çığlık sesleri geliyor.

Nedeni ne peki? Bu çığlıkların nedeni ne? İnsanlık kalıbına ne batıyor bu kadar da kendinizi o kalıptan çekiyorsunuz? Kestiğiniz, yaktığınız ağaçların kanı yok diye mi cinayet işlemiş sayılmıyorsunuz. Bu yüzden mi bu işin suçluları aranmıyor, bu yüzden mi göz ardı ediliyor. O kanı yok sandığınız canlıların aldıkları nefes kadar gerçek kanları var. Gökyüzüne dağılan bu kara bulutlar, bu duman, bu kokan kötü sis, yeşil saçlı, ayakları ülkenin her bir yanına dağılmış, kollarında sizin için hazırladığı renkleri taşıyanların kanı.  Olmasa nefes alamam dediğiniz o internette sözde duyarlılık yaparken aslında gerçekten size bu nefesi sağlayanların yok oluşuna göz yumuyorsunuz. “Sesi çıkmıyor diye onlara zarar vermezin.” Daha korkunç bir savunma cümlesi görmedim. O bir canlı! O  canlı olduğu için zarar veremezsin. Senin yardımına değil, zarar vermemene ihtiyacı var!

Parlayan gözleriyle, bütün masumluğuyla sana sığınan, o hissetmez anlamaz dediğiniz kalbine seni sığdıran varlıkları hiç saydın. Sadece bir kap suyu değil aldıkları nefesi onlara çok gördün.  Hissetmez dedin senden çok neye ihtiyacın olduğunu hissetti. Anlamaz dedin senden çok seni anladın. Sevmez dedin senden cok seni sevdi. Sen onu sevemedin. Çocuktur anlamaz diyerek ezdiğiniz, çocuk aklıyla yaşıyor dediğiniz o çocuklarınız bile  sevginin, sevmenin, saygının ne anlama geldiğini sizden iyi biliyor. “Bana saldırdı diye öldürdüm, çok havlıyor diye öldürdüm, mahallenin huzurunu bozduğu için öldürdüm.” Aklımın değil midemin almadığı savunmalar. Hiçbir hayvan saldırgan değil, hiçbir hayvan kimsenin huzurunu bozmaz. Hayvana bunu yaptıran yine gördüğü zarardır. Uyan insanoğlu her cadde, her orman  ölümüne sebep olduğun, göz yumduğun hayvanların kanıyla yıkanıyor. Onların  sesi çıkmıyor diye yardımına değil  zarar vermemene ihtiyacı var!

Kadın senin malın değil! Gücü senden az diye, yemeği tuzsuz yapmış diye, boşanmak istiyor diye, evi temizlemedi diye zarar veremezsin! Yıllarca hor gördünüz, elinizin altında tutmaya çalıştınız, ölümlerine sebep oldunuz, evin içine hapsettiniz, “Sen kadınsın otur oturduğun yerde. Elinin hamuruyla  erkek işine karışma" dediniz başaramadınız! Kadının eli de hamura değer erkeğin eli de. Kadının eli de sanayiye girer, erkeğin eli de. Kadında çocuk bakabilir erkek de. Erkeğin yaptığı her işi kadın, kadının yaptığı her işi erkek yapabilir. Ne işlerin, ne renklerin ne de hayatın cinsiyeti olmaz. Bunu fark ettiğiniz için mi bu öfke? Bunu bütün dünyaya kanıtladıkları içinmi kadınlardan kurtulma  isteği? Nedir bu ölümlerin sebebi? Kadın annen, kadın kardeşin, kadın eşin, kadın sevgilin, kadın emanetin olduğu için değil bir birey, bir canlı olduğu için yaşamayı hak ediyor. Kadın size gönderilen emanet bir eşya değil, yaşamını güzelleştirmesi için yaratılan velinimetin. Uyan insanoğlu  sen yaşa diye yaratılan bu dünyaya seni getiren bir kadın. Sesleri cıkmıyor diye öldüremezsin!Onların yardımına degil, zarar vermemene ihtiyacı var!

Uyan artık insanoğlu! Dünyandan ağacını, hayvanını, kadınını, çocuğunu alıyorlar uyan. Yaratılan en özel varlığın insan olduğu söyleniyor. Oysaki yaratılan en  tehlikeli varlık insandır. Cünkü ona akıl verildi ve o aklı nasıl kullanacağını öğrenemedi. İşte bu yüzden en tehlikeli varlık insandır. Sosyal medyayla korumak istediğin canlıları o sanal dünyanın dışında olan gercek dünyada koruyamıyorsun. Kendi yarattığın o sanal dünyada sesin çıkarken asıl tehlikelerin olduğu dünyada sadece susuyorsun. Uyan insanoğlu uyan bu olanlara sustukça o katillerin suç ortağı oluyorsun. Uyan artık. Katil sensin.!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.