• Dolar döviz kuru 5.8747
  • Euro döviz kuru 6.4698
  • 27.07.2019
Gamze Ezer

Gamze Ezer

Kusursuzluk Bir Kusurdur

İnsan en çok kusur ve hatalarından korkar. Oysa bilmez ki onu insan yapan kusur ve hatalarıdır. Onu kendi gibi yapan yaptığı yanlış tercihlerdir. Daha bebekken eğer düşeceğimizi bildiğimiz halde kalkıp yürümeye çalışmasaydık yürümeyi asla öğrenemezdik.  Kaybettiğimiz şeyler ardından gelen başarıların, kazançların farkında olmuyoruz. Belki de bu yüzden mutsuz oluyoruz. Oysa bir şeyleri kazanmak için kaybetmek gerekir, aslında öğrenmemiz gereken ilk şeyin bu olduğunun bile farkında değiliz. Kaybedilenlerin ardından gereğinden fazla gözyaşı ve duygu bırakıyoruz.

Diyelim ki bir boksörsünüz, ilk maçınız için ringtesiniz , gördüğünüz eğitime, yaptığınız antrenmanlara rağmen rakibinizden çeneye gelen bir aparkat veya kroşenin yaratabileceği etkiyi ya da hissi asla tam olarak gerçek anlamda bilemezsiniz. Diyelim ki o ilk maçı kaybettiniz, havluyu atıp pes etmeyi düşünenler için diyorum, bu düşüncenizin ayağına bir taş bağlayın ve denize atın. Yapacağınız en büyük yanlış pes etmek olur. Kaybettiğiniz için sevinmeniz gerekiyor. Çünkü artık kaybetmenin nasıl bir acı olduğunun farkındasınız ve bir daha böyle bir acının o yüz ekşiten damağınızda yer edinen tadını almamak için var gücünüzle savaşacaksınız. Kaybetmek size sınırlarınızı öğretir. Ne hatalarınız ne de kaybettikleriniz pes etmenize sebep olmasın. Hayatı anlamak ve onun karşısında dik durabilmek için zamanı geldiğinde kaybetmek zorunda kalacaksınız.

Dişi bir kaplan yavruları sütten kesildikten sonra onları terk eder. Henüz yavru olarak adlandırabileceğimiz kaplanlar  yaşam alanları olan doğayla baş başa kalır ve öğrenmeleri gereken  ne varsa tek başlarına öğrenmeye çalışırlar. Bu vicdani yönden bakıldığında acımasızlık gibi görünse de dişi kaplan için yavrularının en iyi ve en tecrübeli şekilde yaşamlarını sürdürmelerini sağlayan bir yoldur. Elbette terk edilmek yaşanabilecek acıların en kötüleridir ,katlanılması zordur. Ama kimseden bir şey beklemeden, bir yardım almadan bir şeylerin üstesinden gelmek, tek başına zorlukları öğrenip direnebilmek bizi güçlendirecektir. Yapacağınız, deneyeceğiniz ,düşüneceğiniz birçok konuda hata yapacaksınız. Hatalarınızdan çekinmeyin. Onlar hayatla sizin aranızdaki savaşta sizi olgunlaştıracak silahlardır.

Hiçbir engelin sizi yaşam denilen bu döngüde tırmandığınız kuyunun en dibine göndermesine izin vermeyin. Siz vazgeçerseniz şu ana kadar yaptığınız başardığınız her şeyin sonunu gelecektir. Eğer vazgeçerseniz neleri kaybedeceğinizi düşünün ve bilin ki siz vazgeçtiniz diye güneş de doğmakta vazgeçmeyecek. Aksine sizin umutsuzluğunuzu ve yenilginizi görüp gösterebilmek  için doğmaya devam edecek. Vazgeçerseniz kaybedecek tek kişi siz olacaksınız. Gökyüzü herkesin dikkatini çeker. Kafanızı kaldırdığınızda bulutlarla süslü gökyüzünü gördüğünüzde aklınıza bembeyaz bir elbisenin üzerine sıçramış ve dökülmüş vişne suları gelebilir. Bu o beyaz elbise için kötü bir talih gibi görünse de şekil şekil bulutlara sahip gökyüzü için aynı anlama gelmez. Tek düz bir maviye sahip bir gökyüzüne bakmaktansa beyaz farklı şekillere sahip bulutlarla dolu bir gökyüzüne bakmak insanın hayal gücünü de kalbini de daha çok etkiler. Aslında gökyüzünü güzel kılan şey beyaz bulutlarının mavisiyle oluşturabildiği renk uyumudur. Kusurlarınız da sizi güzel kılan beyaz bulutlardır. Asla kusursuz dört dörtlük olmaya çalışmayın. Başarmak için bileğinizi güçlendirmek yerine kalbinizi  güçlendirin. Çünkü başarı daima inançla dolu bir kalpte gizlidir.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.