HERGÜN2
HERGÜN3
  • Dolar döviz kuru 6.0750
  • Euro döviz kuru 6.8045
  • 25.05.2018

EKONOMİYE DAİR...

Son günlerde dövizin Türk Lirasi karşısında anormal artışı ile büyük bir tartişmanın da fitili ateşlendi. Bir kesim “kötü yönetilen ekonomi” nedeniyle bu noktaya geldiğimizi savunurken, diğer kesim de “dış güçler” argümanına sarılmış durumda.

Elbette dış güçler bizleri her anlamda yok etmek veya zor durumda bırakmak istiyorlar. Buna kimsenin itirazı olamaz. Benim de itirazım yok.

Ancak “bünyeniz sağlam ise vücudunuzdaki virüsler sizi hasta edemez.Ta ki bünyeniz zayıf düşene kadar” bu gerçeğin altını da çizmekte yarar var.

Ve kanımca bugün ekonomik olarak geldiğimiz nokta 16 yıldır iktidar olmalarına rağmen, gerekli önlemleri almayanlar birinci derecede sorumludurlar. İşi sadece dış güçlere havale ederek, işin içinden sıyrılmaya çalışmak kolaycılığın ötesinde ahlaki bir duruş  eksikliğidir.

 Adama sorarlar, bunca yıllık iktidar döneminde neden önlemini almadın?

Yukarıda yazdıklarımın olayın farklı bir boyutu. Bir de işin ekonomist penceresinden görünen fotoğrafı var.

İşte bu nedenle de çok güvendiğim emekli bir iktisat profesörü ağabeyime danıştım. İsmini vermeyeceğim. Zira ismini vermek konusunda iznini istemedim. Fakat ona zaman zaman seslendiğim uzun yıllar öncesine dayanan bir anısı da olan bana ait maslas ismiyle “selamlar Sayın Karaüzüm habbesi hocam” diyorum.

Yıllarca tv programlarıma konuk olan hocamız, katıldığı 2009 yılı9 ve sonrası programlarda  AKP iktidarının Kemal Derviş programını uyguladığını ve bu programın ömrünü 2007 yılında tamamladığı için değiştirilmesi gerektiğini canlı canlı televizyonda haykırdı. Kimse duymadı.2017 yılına kadar da her yıl en az bir defa konuk ettiğim programlarda “birgün duvara öyle bir tosyalacağız ki,ekonominin beli doğrulmayacak”derdi.

Gelelim bu güne. Ekonomi profesörü hocamızı telefonla aradım ve son yaşanan döviz fiyatlarına ilişkin durumu sordum. Ve Cumhubaşkanının faizi sıfırlayacağım açıklamalarının ardından gidilen faiz arttırımının ne anlama geldiğini dahası bundan sonraki ekonomik beklentisini.

Merkez bankasının yaptığı faiz arttırımının(2017 ocakta yapıldığını ama çok sınırlı kaldığını) 18 ay geciktiği ile söze başlayan Hoca, ekonominin “ben yaptım oldu” mantığı içinde yönetilemeyeceğinin altını çizerek, gereklilikleri yerine getirilmeyen ekonomi kim olduğu fark etmez “herkesi dizleri üzerine çöktürür” dedi.

Yapılan faiz arttırımı ile dövizin bir miktar gevşeyeceğini ancak bunun bizim gibi ekonomik tabloya sahip bir ülke için uzun soluklu olması konusunda şüpheleri olduğunu, faiz arttırımı nedeniyle enflasyonun kaçınılmaz olarak yükseleceğini ve dahası büyüme hızının sıfıra doğru düşeceğini aktardı.

Yıl sonuna kadar 235 milyar dolara ihtiyaç olduğuna vurgu yapan “Kara Üzüm” hoca, seçimden sonra yaşanancak ekonomik tablo ile ilgili birçok karamsar senaryoyu da anlattı. Ancak o konulara burada girmeyeceğim.

Acizane bende son bir yıldır özellikle sosyal medyada ve konuştuğum-sohbet arkadaşlarıma  ekonominin hiç iyi gitmediğini ifade ettim.Bir çoğu kaale bile almadı. Güldü geçti. Sanırım dört ay kadar önce de doların 2018 sonunda 6 Tl. Yi görebileceğini sosyal medya hesabımda yazmıştım. İşte o bazılarının alay ettiği günler geldi.

Elbette fabrika açmaz,üretimi arttırmaz bunun yerine parayı yol-koprü yapıyoruz diye betona gömerseniz. Size yakın işadamlarına (döviz bazlı) düşük faizli kredi kullandırırsanız. Yapacak pek birşey kalmaz. Deniz biter. Sizde “dış güçler” simidine sarılırsınız.

Keşke yanılıyor olayım.Öngörülerim “fos” çıksın ve Siz okurlarım benimle alay edin  ama 25 haziran tarihinde değil mevcut liderlerden birisi Rahmetli Atatürk ü mezardan çıkarsak, yaşayacağımız ekonomik krizi durduramaz diye düşünüyorum. Yaşayacağımız krizin aniden en az %40 devalüasyon olarak bizleri etkileceğini görüyorum. Ki bu verdiğim rakamı ikiye katlarsa da inanın hiç şaşırmam.

Sonuç itibarıyla;nedeni “dış güçler veya iktidarın beceriksizliği “ ki bu halk için bu gün önemli değil. Ama iyi biliniz çok zorlu ekonomik bir sürece girdik.

Ne zaman,hangi ekonomik bedeli ödeyerek, nasıl çıkarız bilmiyorum. Herkes önlemini ona göre alsın. Tabi ki pozisyon alabilecek durum varsa!

 Bakın koca koca holdingler borçlarını yapılandırmanın dışında merkezlerini Londra’ya taşıdılar.

Akıllı olun ve

Sağlıcakla Kalın...

 

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Türk Ahmet ÜNSAL Türk Ahmet ÜNSAL 14.09.2018

Çok isabetli tesbitler. Kutlarım.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.