uysal
HERGÜN2
HERGÜN3
  • Dolar döviz kuru 5.4671
  • Euro döviz kuru 6.2238
  • 03.06.2018

GENİŞ BİR SEÇİM TAHLİLİ

Öncelikle İNCE, seçime haklı olarak asılıyor... İnce'de bir sorun yok ama CHP seçmeni üzerine boşaltılan gündem yağmurunu tahlil etmeden geçemeyeceğim... Sistemli bir ALGI kampanyası başladı. Mesela İNCE çıkıyor YANDAŞ kanala, 3-5 yandaş gazeteciyi buruşturuyor, bazılarını tükürüyor ve AKP ile hesaplaşmanın yolunu AKŞENER olarak gören bir kısım CHP seçmeni de vay be bizimki kazanıyor galiba diyerek UHUD dağını terk ediyor... Elalemin TV'sinde elma şekerine döndü bu iş... Bizim gibi 6-7 yıldır can-hırhaş kavga verenler de işin nereye gittiğinin farkında... Kendi rakibini her dönem belirleyen AKP, yine rakibini belirliyor... Karşıtını mutlu ederek, onu karşısında kamplaştırarak yeniyor...))) Bu zaten beklediğimiz şeydi. Ancak Hanımefendi ısrar ile SAADET ve DP ile ittifak yapacağım, CHP ile yapmayacağım derken sanırım tam da bu durumdan kaçınmak istemiş... Ancak İYİ PARTİ'nin seçime dolayısıyla meclise girememe endişesi taşıyan büyük DAĞVA ADAMLARI 100.000 imza ile Partisiz Cumhurbaşkanı tek seçenek olarak deneyeceği yerde , ısrar ile PARTİ mizanseni düşününce demokrasiyi kuran CHP bu sefer kurtarmak adına, seçime girebilmemiz için, sağolsunlar 15 vekil göndermiş ve bu ittifak ise tam 6 yıldır kendi partisiyle hesaplaşan Türk Milliyetçilerini yeni bir AHLAKİ DURUŞ noktasına getirmiştir. Maddeler halinde yazalım çekincelerimizi...

1- Öncelikle İNCE seçime asıldığı sürece CHP kemiğini ve bir miktar Kürtçü oyu alarak, Akşener'e de ilk turda kaptırmayarak, yüzde 23-24 çıkacak, ilginçtir ki Meral Akşener de aynı oranlarında geziniyor. Akşener, yüzde 11'lik milliyetçi, yüzde 2-3'lük küçük parti bileşenleri, yüzde 8'lik Akp memnuniyetsizleri ve şimdilik yüzde 2'lik bilinçli sosyal demokrat oyları almış durumda ve onun da oyu 23-24 civarı.... 
2- Sorun şurada AKP ne zaman kaybedecek olsa, yandaş medyası ve anketörleri bir şekilde HDP denklemi inşa ediyor. oylarını nereye vereceğini sorgulatıyor. Nişantaşı CHP'lisi ise hemen bir avuç TUZ alıp bu denkleme atlıyor. Ancak, hem HDP bu arkadaşları yarı yolda bırakıyor, hem de HDP karşıtlığı üzerinden inşa edilen radikal CHP düşmanlığı yüzünden CHP daha çok kan kaybediyor. bir zamanlar Konya Kayseri, Çorum, Sivas'ta iyi sayıda VEKİL çıkaran CHP neredeyse buralardan silindi... CHP'yi HDP havucuyla ikna ediyorlar. Yüzde 11'lik bir HDP varlığını anketlere yerleştiriyorlar ki, ne hikmetse bizim araştırmalarda HDP en iyi ihtimaline rağmen BARAJ ALTI görünüyor. Ancak HDP oylarına oynayarak seçim kazanılacağı iddiası, Akşener'i ikna edemeyen GÜL'cü bürokratlar, ABD tandanslı azınlıkçılar ve iktidar havucunu elinde tutmak için sanal düşman yaratanların iddiası... Gerçekte ise yüzde 11 değil yüzde 8 civarı görünüyor HDP... Bu oyu almak için, MUHARREM İNCE desteklenmeli ve kalmalı diyen arkadaşların çoğu, çözülen islamcı oyların İYİ PARTİ'ye gelen yüzde 8'ini, Saadet'e dönen 2-3'ünü gözden kaçırıyor. Bu oyların çok azı İNCE için ikinci turda İKNA edilebiliyor. AKŞENER'e İKNA olmuş durumdalar ama İNCE'ye değil... Hatta MHP seçmeni olarak oyunu MHP'ye verip RTE'ye cumhurbaşkanı oyu vermeyi reddeden çok önemli bir kesim var... Bunlar AKŞENER'e cumhurbaşkanlığı oyu veriyor ama İNCE'ye vermiyor... Dimyat'a HDP oyuna giderken eldeki çözülen İslamcı ve Milliyetçi oylardan olunuyor muhtemelen..
3- Meral AKŞENER, sırf bu yüzden, her seçim dayatılan HDP denklemini ortadan kaldırmak için SAADET PARTİSİ üzerinden bir DENKLEM inşa etti. Temel Karamollaoğlu'nda gizli kalmış olan BİLGE KİMLİK keşfedildiği anda SAADET PARTİSİ, birden bire İSLAMCI oyların çözüldüğü bir sığınak haline dönüşerek KİLİT PARTİ hüviyetini elde etmeye başladı. Eğer CHP ilginç biçimde bu denklemi bozmaya ve HDP'ye KİLİT PARTİ muamelesine devam ederse, siyasal islamcı ve milliyetçi oylar, çözülmez kemikleşir. 
4- Yaklaşık 6 yıldır yani 4 kasım 2012 kongresinden beri ÜLKÜCÜ KİMLİK; kendi partisiyle hesaplaşıyor, bu hesaplaşma ise ortaya DEMOKRASİ HÜVVİYETİ çıkarttı. Bu hüviyet ise tekilleşen düzene karşı bisr BAŞKALDIRI niteliği olarak okunmaya başlayarak İYİ PARTİ dediğimiz partinin kuruluş sürecini, Akşener etrafında öbekleşen Özgür Kadın Difuzyonunu inşa etti. Yani ortada Ciddi bir mücadele var AKŞENER dinamiğini inşa eden... O sebeple ikinci turda AKŞENER olmazsa bir takım seçmenleri seçime konsolide etme sıkıntısı yaşanacaktır. 
5- CHP seçmeni devamlı şunu hatırlamak zorunda... AKŞENER olmasaydı 5 adaylı CUMHURBAŞKANI seçimi olur muydu? Yoksa kendilerine yapılan ABDULLAH GÜL dayatmasına maruz kalmak zorunda mı olurlardı? Hemen red etmeyin Ekmeleddin'i hatırlayın da cevap verin... O sebeple CHP seçmenini GÜL ile ERDOĞAN arasında bırakmayan ve Abdullah GÜL dayatmasını, CHP ikna edildiği halde reddeden AKŞENER denklemini önemseyebildikleri ve hakkını teslim edebildikleri anda MUZAFFER olmak kaçınılmaz olacaktır. 
6- Ya olmazsa? Eh işte Muharrem İnce TV'de seçim bitene kadar şov yapar... Siz de ezik kalmışlığın acısını bir-iki ay daha çıkartırsınız, sonra AKP kazanır ve İNCE bir daha medyaya da çıkamaz. Ezilerek yenilmiş bir adama dönüşerek TASFİYE olur. Hem biz nitelikli ve kıvrak bir hatibi kaybederiz hem de seçimi... UYANIK OL CHP SEÇMENİ.. Yandaş kanalda yandaş gazetecinin sana verdiği küçük draje mutluluk hapına aldanma...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.