• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 05.02.2018

İLERLEMEYEN KÜLTÜR MÜKEMMEL DEĞİLDİR

İlerlemeyen kültürler mükemmel olmadığı gibi medeniyet de yaratamaz. Mevcut medeniyeti de yakalayamaz. Türk tarihinin VARLIK gösterme sebebi HALK değil İDARECİ ve ALİM sınıfı olmuştur hep... Her kitabede NASİHAT vermiş, her eserde doğru yol göstermiştir. Mesela Bilge Kağan Çin'in ipeğine tamah etmenin sonuçlarından bahsederken, REFAH görünüşüne aldanmanın sonuçlarından bahsediyordu. Bugün de refah görüntüsüne aldanarak, ARAP gibi yağı bol sürmek isteyenlere veya dün BATI gibi müreffeh seviyeyi elde etmek isteyenlere, eğer yaşasaydı BİLGE KAĞAN, yine aynı netlikle " bunların malına mülküne kandın, aldandın" derdi. Türkler başka toplumlarla KÜLTÜREL etkileşimet girdiği zaman YOKLUK ehlikesi yaşamıyor. TAKLİT etmeye yeltendiği zaman, onlara özendiği zaman kaybediyor. Bu ise ÇAĞ ve ZAMAN içinde KÜLTÜR İLERLEMESİ yapması gereken bir ulusu, tam kendi kültürü gelişecekken onu terk etmeye yönlendiriyor ve bu durumda ya FARS, ya ARAP, ya da BATI taklidiyle sonuçlanan bir kesinti yaşatıyor.

Dünün BARBAR VİKİNG ve GOT kavimleri olarak adlandırılan vahşileri, bugün DEMOKRASİ ve MEDENİYET sorunlarını aşmışken, 1300 yıl önce bize NASİHAT eden bir BİLGE KAĞAN'ın tasvirinden dökülen TÜRK MİLLETİ, sanki zaman değişmemiş, çağ atlamamış gibi yine aynı fıtratta, zamane Çin'i kimse onun ipeğine aldanmakla meşgul... Düşünsenize YUSUF HAS HACİP gibi bir alimin var, sana "Çakalları yöneten ASLAN olursa o çakallar aslanlaşır, ama aslanları yöneten ÇAKAL olursa, o aslanlar çakallaşır" diyor. Türk Milleti kendi kültür ve tecrübesini TAHSİL etmek yerine başka kültürlerin JANJANLI görüntüsünü TAKLİT etmekle vakit tükettiği aynı olayı tarihe TEKERRÜR olarak bırakıyor.

Gel de İstiklal Şairi Mehmet Akif'e hak verme...
Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!
Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?
"Tarih"i "tekerrür" diye tarif ediyorlar;
Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?ibesine HAK veren ve onu HAFIZA ile işleyen her kültür İLERLEME ışığında parlar... Diğerleri dön babam dön... Aynı döngüsellikte TARİH ilminin sadece figuranına dönüşür. Son 300 yıldır olduğu gibi...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.