• Dolar döviz kuru 5.3438
  • Euro döviz kuru 6.0777
  • 11.06.2018

Bugün bir velim bana

- “Hocam, özgür erkek ismi değil mi” diye sordu.(iki dudağı içe doğru kıvrılmış düşünüyorum) 35 yıllık yaşamımda en çok duyduğum cümle budur diyebilirim.

-”EVET ERKEK İSMİ” ama kime göre… bana göre özgürlüğü tanıyan ve kıymetini bilen için milliyeti yoktur bu ismin.

Aslında güzel bir hikayesi var ismimin, ismim gibi. Şöyle ki; Tabiat ananın regli sancılarının olduğu bir günde ebem ve anam köle izaora’yı izlerken doğur (t)muş-lar beni .Annem büyük bir heyecanla umutla erkek çocuk  bekliyormuş.

-Başı göründü, sık dişini.

 İçeride köle izaora’nın sessiz çığlıklarına karışmış derin bir sessizlik.

-Erkek mi?

-Erkek değil kara ama tatlı bir kız.

Annemin en son bana dair hatırladığı tek şey bunlardı. Bozuk plak gibi geriye alır alır anarım. İçinde yitirilmiş bebekliğimi anımsatan tek şey bu olduğu için. Hoş annem doğum tarihimi de bilmezdi sanırım bu unutkanlığı beni önemsemediği içindi çünkü tüm çocuklarını bilirdi saatine varana kadar bir tek benimkini bilmezdi.

-”Yerde sarı çiçek bitende seni doğurdum” derdi.

(Gülüyor) hadi buyur buradan yak. Nisan Mayıs Haziran hangisi? Sora araştırdım baktım 10 Mayıs gibi bir şey çıkıyor ortaya. Buna da şükürler olsun. Soran olunca burcum boğa diyebiliyorum mesela. Kendime yükselenimi bile çıkarıyorum. Soran olursa kimseden eksik kalmayalım öyle değil mi?

Evet gelelim isim meselesine.Annem Devlet Baba’nın ısrarlarına rağmen okula gönderilmemiş.En büyük arzusu okumak olan bu kız çocuğu diğer kardeşlerinin bakımı ile meşgul edilmiş.”diğer kardeşler” okuyup iş güç sahibi edilmişler.Küçük kız, erkek kardeşlerinin kalem defter kokusuyla hazin bir çocukluk geçirmiş.14 yaşında bir Şeyh ile cennete girme ümidiyle annesi tarafından evlendirilmiş.Şeyhimizden ayrılmış  ve senesi dolmadan iki evli ve kendisinden 30 yaş büyük olan bir adamla evlendirilmiş.Öfkesi, cüssesi kadar kabarık, hodgam  bir adam. Yani bu adam benim babam. Babamın çocukları annemden büyük, bu büyüklük bir iki yaşla sınırlı da değil üstelik.Annemin gönlünde ise çocukluk aşkı var imiş ancak  bu büyük sevda benim anılarımı süslemekten başka bir işe yaramamış.Annem Halk edebiyatı oldukça zengin bir kadın, ozan idi. Muhteşem yanık bir sesi vardı.Onun türküleri bugün benim müzik kulağımın oluşumunda etkilidir.Becerikli elleri hem dikiş diker hem  dışarıda çalı çırpıyla yaptığı ocakta aş pişirirdi.

Çalışan okuyan bir kadın olmayı her şeyden çok isterdi çünkü o da biliyordu ki kadın, Atatürk’ün bize sağladığı haklarla ancak ve ancak kadınlığını (özgürlüğünü) eline alabilir. Atatürk’ün kıymetini bilen bir Kürt kızıydı. Akciğer kanseriydi ölümüne son iki ay kala durumu ağırlaşmış ve nefes almakta çok güçlük çekiyordu.

Her 10 Kasım’da Atasını yad ederdi. Siren sesini duyunca hasta yatağından doğrularak koltuklara tutundu. Ayağa kalktı duruşu yamuktu. Sol tarafı sol akciğerin harabatından ötürü içe doğru çöküktü yani yan ve eğik duruyordu.Selam durmayı da bilmezdi ancak yaralı bir asker gibi son selamını durdu.Normalde siren bittikten sonra biraz daha beklerdi.Saygısını 1 dakikaya sığdırmak istemiyordu ama artık siren biter bitmez yatağına çöktü.Fatiha okudu ve duasını etti.Ani hareket ve heyecandan ötürü astım komasına girmişti.Bana  ilk ve son emri “OKU” olan bu kadın, özgürlüğün ehemmiyetini çocuk yaşta anlamış ölene dek özgürlüğü Türk kadınına reva gören Atatürk’ü minnetle anmıştır.O kadın soğuk bir Ankara gecesi çok sevdiği Atatürk’ün yanına sır ve acı dolu yaşamıyla göç etmiştir.Şuan duygularım  tarifi imkansız.İşte biz insanlar buna kaderin cilvesi diyoruz.Evet saade’de gelelim;Annem özgürlüğünü hiç yaşayamadığı için adımı ÖZGÜR koymuş eyy kariii……

                        Şuan aklınızdan geçen soruyu tahmin edebiliyorum.” Peki sen özgür müsün”?

Değerli hanımlar, özgürlüğünüzü kaybetmeyin hiç bir gücün bunu sizin elinizden  almasına izin vermeyin.Anadan çıplak doğarız ama doğarken ilk olarak kişi haklarımızla doğarız.Bu hakkı bize kimse vermez çünkü zaten bu hak bizimdir.Kişi haklarının  13 maddesi de özgürlüğü kapsıyor.Bilinçli birey olarak tepe tepe kullanın.

                 Adımın hikayesi böyle gelişti biraz hüzün biraz manidar.Yaşasın kadınlar,yaşasın özgürlük,yaşasın anneler……………

              

          

 

             

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.