• Dolar döviz kuru 5.3362
  • Euro döviz kuru 6.0670
  • 07.01.2018

İYİ GENÇLİK İYİ GELECEK

Genç olmak çoğu kişiye göre hayatın belki de en güzel zamanıdır. Biyolojik olarak gençlik belli bir yaş dönemini kapsar; fakat gençlik zaman ve yaş kavramının da ötesinde hayata dair beklentilerin, görüşlerin ve isteklerin filizlendiği bir dönemdir.

Gençler hayattan çok şey beklerler. Gençliğin vermiş olduğu heyecan ile hayatta hata da yapabilirler. Ama en önemlisi hayata atılma zamanı gelen ve ayakları üzerinde tek başına durması gereken genç, ekonomik olarak bağımsızlık ister, bunun yolu da çalışmaktan geçer.

Maalesef işsizlik gençlerin temel sorunu olmuştur. Türkiye’de genç işsiz sayısı artış göstermekte ve bu durum gençleri umutsuzluğa itmektedir. TÜİK verilerine göre genç işsiz sayısı(15-24 yaş)  %20’ye yükselmiştir. Genç kadın işsizlik oranı %26,7’dir. Yüksek öğrenim işsizliği oranı ise %13,9’a ulaşmış bulunmaktadır.

Bu sayısal veriler gösteriyor ki her beş gençten biri işsiz. İşsiz olan gençlerin geleceğe dair umutları ise yurtdışına gitmek. İnsan bir şeye emek verince karşılığını almak ister, emek verdiği yerde istediğini alamıyorsa da emeğinin karşılığını alacağı yerde yaşamak ister. Kendini geliştirmiş alanında uzman genç işsizlerin yurtdışında hayatlarını devam ettirmelerini istemeleri de beyin göçüne sebep verir.

İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in gençlerin umutsuzluğu hakkındaki sözleri her şeyi açıklıyor. ‘‘Bu ülkenin çocukları hayal kuramaz oldu. Bugünün gençleri hayal kuramadıkları gibi bizden daha yaşlı bir dile sahip oldular. Soruyorsunuz, kader, kısmet, sağlık olsun, diyorlar. Hepsi bir babaanne, dede lisanına sahip.’’

Binlerce üniversite mezunu öğretmen adayı atama bekliyor. Atama bekleyen öğretmenlerin sayısı 430 bine ulaşmış bulunmakta. Başbakan Binali Yıldırım’ın öğretmen atamalarına dair en son söylediği söz ise insan sabrını sınamakta ‘‘ O kadar öğretmene iş bulmamız mümkün değil.’’ Plansız olarak her yere üniversite açarsanız böyle söylemlerde bulunmak zorunda kalırsınız. Vatandaş siyasetçilerden kendi şehrinde üniversite açılmasını istedi. Yerli halk ‘‘esnaf iş yapsın, daireler kiraya verilsin’’ diyerek kendi cebini düşündü. Hükümet ise üniversitesiz il kalmasın söylemi ile oy odaklı çalıştı, kendi iktidarını düşündü. Ama gençliği düşünen olmadı.

Gençliği düşünen olmadığı gibi gençlik güvende de değil. Ege’de Fırat, Karadeniz dağlarında Eren, Doğu’da Aybüke öğretmen şehit ediliyor. Terör doğudan batıya tüm ülkeye yayılmış vaziyette.

Genç nüfus sayısı yaklaşık 13 milyon. Toplam nüfusun %16’sını gençler oluşturuyor. Bu kadar büyük bir kesim maalesef siyasette de göz ardı ediliyor. Meclisin yaş ortalaması 50. 

25-30 yaş aralığındaki toplam milletvekili sayısı 9. Meclisin sadece %1.64’ü genç.

Türkiye’de insanları kutuplaştırmaya iten ve korku imparatorluğunun oluşturduğu bu karanlığı aydınlığa çevirecek, gençlere umut olacak, gençlere iyi gelecek bir güneş doğmakta.

 

Bu güneşin aydınlattığı,  Atatürk ilkelerine bağlı, hür düşünceli, parlamenter demokrasiyi savunan İYİ gençler; gençliğin sorunlarına çözüm bulmak, cumhuriyetin kurucu değerlerine geri dönmek ve iyi bir gelecek için yola çıkıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Yazara Ait Başka Makale Bulunamadı.