SUR YAPI
  • Dolar döviz kuru 6.1461
  • Euro döviz kuru 6.6499
  • 15.01.2020
Vehbi  Kaya

Vehbi Kaya

Antalya’da Millet ittifakı dağılıyor mu?

Millet ittifakı; AKP’nin sonunu getiren bir birliktelik olmasına rağmen, dar çerçeve içinde ve küçük olsun bizim olsun anlayışındakilerinin zihniyetlerinden dolayı farklı seslerin yükselmesi nedeniyle ittifakta çatırtı sesleri gelmeye başladı.

Oysa bu birliktelik “Türk milletin yegâne umudu olmuş karşılıklı anlayış ve hoş görü nedeniyle taraflar 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AKP’nin hüküm sürdüğü birçok büyükşehir ve diğer belediye başkanlıklarını elinden alarak AKP’nin saltanatını salladı hatta yıktı.” dersem sanırım abartmamış olurum.

Bunlardan biri de Antalya..

Antalya’da ne oluyor?

Antalya büyükşehir belediyesi, millet ittifakının büyük özverili çalışması neticesinde kazanılmış, üstelik seçim sloganı da birlik çağrısı da “Ben, sen yok, biz varız. Biz birlikte yaparız “olmuştur.  Bu birliktelik sloganı ile de Antalya’da AKP’nin büyükşehirde dahil bir çok ilçesinde seçim kaybetmesine neden olmuştu. Fakat ne hikmettir ki seçim alındı ve ittifak tarafları “öküz öldü ortalık bozuldu” moduna girmeye başladılar. Bu bakış acısı yüzünden çatlak seslerde yükselmeye başladı.

Kitabın ne başından, ne sonundan, nede kenarından, köşesinden yazmayacağım direk kitabın tam ortasından yazacağım..

Millet ittifakı, belki de kayıt üzerinden olmayan tek ortalıktır. Sadece güven ve ilkeler üzerine oturtulmuş ittifak modeli. Aynı ilke ve anlayış karşılıklı güvenin millet ittifakının kazandığı belediyelerde olması gerekiyor. Bu sadece CHP için geçerli değil İYİ Parti içinde geçerli. Bu bağlamda CHP’lilere göre İYİ Partiler belediyeleri doldurdular. İYİ Partililere göre CHP’liler belediye de hâkimiyet sağladılar. Bu iki düşüncede içi boş iddialar.

Her iki partide tabanlarının isteklerine beklentilerine cevap verecek adım atamıyorlar çünkü parti yöneticilerini dinleyen yok.

Birde şunu da belirtmekte fayda var. Millet ittifakı sadece Antalya büyükşehir belediyesinde ittifak yapmadı, ilçelerde de aynı ortaklığı yaptılar. Kaldı ki Serik, Aksu ve Kaş’ta da her iki taraf aday belirleme sürecinde hata yapmamış olsalardı AKP’yi Antalya’da silmiş olacaklardı. 

Bunu belirttikten sonra konumuza tekrar dönelim…

Belediye başkanları, vatandaşlara daha iyi hizmet vermek için ebetteki kendi kadrolarını kuracaktır. Lakin aday olduğu partinin ve ittifak ortağı partinin de tabanına hitap edecek adımlar atmak gibi bir zorluğu olduğunu bilmeleri de gerekiyor. Daha öncede yazmıştım, 31 Mart 2019 yerel seçim sonuçlarına bakın ardından millet ittifakının Antalya’da kazandığı belediyelerdeki kurulan kadrolara bakın.

 Secimde ittifak kazandıktan sonra ittifak yok.

Antalya’da Sadece Gazipaşa belediyesin hariç, onun haricindeki ittifakın kazanmış olduğu diğer bütün belediyelerde aynı sorunlar yaşanıyor. Bu durum ise Cumhur ittifakının ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramıyor. Bunu kavramamak için kafayı kuma gömmek gerekir. Başkanlar aşağı yukarı 1 yıllarını doldurdular. Yani üç buçuk yıl sonra tekrar aday olmak isteyecekler. Partilerde seçimi kazanmak için adımlar atmak zorundalar. Belediye başkanlarına, Kimse bana ihale ver demiyor! Haksız kazanç elde edelim gibi istekleri de yok. Kimse partimin yöneticisine ya da partililerime ballı börekli imkân sunalım diye istekte bulunmuyor. İstedikleri gayet basit ve anlaşılır bir durum ne istiyorlar?  işsiz gençlerine iş imkânı sunulması istemekteler. AKP kadrolaşmasını çok iyi yaptı, bunu gördük yaşadık… Ne hikmettir ki AKP kadroları hala en güzel yerde makamlarını korurken millet ittifakının taraflarına çöpçülük dahi çok görülüyor. Aynı şekilde Konyaaltı, Muratpaşa, Manavgat, Döşemealtı, Kumluca, Finike, Demre Belediyesinde bırakın bürokratlığı,  Müdür, müdür yardımcılığı, şefliği de bırakın, düz iççi, sözleşmeli olsa bile alımı yapmadıkları gibi AKP kadroları yerini korumaya devam ediyorlar. Hem de birçoğu militan gibi seçim çalışmalarında görev almış olanlar.

Velhasıl kelam….

İlçe başkanları ve belediye meclis üyeleri yok sayılırsa, il teşkilatları devre dışı bırakılmak istenirse, Belediye başkanlarının keyfi davranışlarını devam ettirirler ise,  ittifakın oluşumundaki ilkelerden uzaklaşırlarsa,  Millet ittifakında çatırdamaların  yanı sıra aykırı seslerin yükselmesinin önüne geçmek çok zor olacaktır….

En bariz örneklerinde Muratpaşa Belediye meclisinde ve Antalya Büyükşehir meclisinde yaşananlardır. Bu olay kapanır başka sıkıntılar gündeme gelecektir.. gelir de!!!

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.