SUR YAPI
  • Dolar döviz kuru 6.0771
  • Euro döviz kuru 6.5590
  • 19.10.2019
Vehbi  Kaya

Vehbi Kaya

İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Temizer’den Valiye ayar..

Atandığı günden itibaren gündemden düşmeyen İYİ Parti Antalya İl Başkanı Yavuz Temizer’in son çıkışı ezberleri bozdu.

Önce ne oldu ona bakalım.

İYİ Parti Antalya İl Başkanı Yavuz Temizer Antalya valiliğinden il başkanı sıfatıyla resmi olarak randevu talep ediyor.  Ne hikmettir bazı dernek başkanlarına, Sivil toplum örgütlerine anında cevap veriliyor. Hatta gecen Pazar günü yapılan seçimlerde oda başkanı seçilen oda başkanına hemen randevu veriliyor.  Ama ne hikmetse  İYİ Parti Antalya İl Başkanlığının 9 Ekim 2019 Çarşamba günü randevu talebine aradan 10 gün geçmesine rağmen cevap verilmiyor.

Bu gelişmenin ardından İl Başkanı Temizer randevu talebini geri çekiyor. Yetinmiyor zehir zemberek birde basın açıklaması yapıyor. Temizer ‘in ezber bozan, hem de öyle yenilir yutulur cinsten olmayan açıklaması Ulusal ve yerel basında da büyük yankı buldu. Açıklamanın en can alıcı bölümü ise Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na yaptığı çağrıda

“Ey vali !

Ya devletin valisi olacaksınız ya da çekilip AKP’nin il başkanı olacaksınız. İkisini bir arada yürütmenize Antalya müsaade etmez.

Bilesiniz ki; İYİ PARTİ milletin ta kendisidir ve Türk Milleti hukukunu çiğnetmez.

Ya devletin valisi olun, ya da çıkın karşımıza siyasetçi olun.” diyor..

 

 DEVLETİN BÜROKRATI SİYASİ AYRIM YAPMAMALI

 

Antalya valisinin siyasi düşüncesini ve AKP ile olan gönül bağını sanırım bilmeyen yoktur. Buna da saygı duyarım. Lakin oturduğu makamdayken siyaset gömleğini çıkarması gerekmektedir. Tam bu nokta da il başkanı Yavuz Temizer’in bu serzenişinin ya da isyanın haklı olduğunu da bu nedenle düşünüyorum. Konumu makamını mevkiiniz ne olursa olsun” Devletin herhangi bir makamında oturanların her vatandaşa eşit, her düşünceye aynı mesafede olmak zorunluluğu vardır.” Hele de bir şehrin valisi iseniz!

Şöyle ki ,

Düşünün seçmende 5 Milyon oy almış, Türkiye’nin dördüncü partisi olmuş TBMM’de temsil hakkı elde etmiş. Antalya’da ise 300 bine yakın oy almış, devlet protokollerinde yeri olan bir partinin il başkana randevusun olumlu ya da olumsuz cevap verilmemesi devlet geleneğine hatta siyasi etiğe aykırı ve keyfi bir tutumdur. Antalya valisi Münir  Karaloğlu   tutumunu gözden geçirmelidir.

 

BEN FARKLI İL BAŞKANIYIM MESAJI…

“Devlet yönetimlerinde bürokratların keyfi bir tutum içinde olmaya hakları da yoktur. selahiyetleri de yoktur.” diyen bir il başkanı çıkıyor haklı olarak rahatsızlığını yüksek sesle dile getiriyor, İl Başkanı Temizer’in haklı tepkisini sosyal medyadan da kimse sulandırmamalı, aksine ders çıkarmalı.

Bundan önceki” Yavuz Temizer’den beklentiler” başlıklı köşe yazımda İl Başkanı Temizer için öyle sıradan il başkanı değil demiştim ve şu görüşlere yer vermiştim.

 Ayağının tozuyla geldiği Antalya’da Temizer’in her olumlu adımları ve kucaklayıcı tavır sergilemesi muhakkak ki parti içinde ses getirecektir. Getirdiğini görüyoruz. Örneğin   Bazı yerel televizyon kanalarındaki programlara katılan Yavuz Temizer’in Bende   bıraktığı ilk intiba olumlu kararlı ve dik duruşlu yönünde. Bunun nedeni de sanırım genç yaşta Ankara siyasetinin içinde yer almasından kaynaklanıyor. Konuşmalarına ve açıklamalarına bakıldığında Türkiye’ deki siyasi gelişmeler hakim gibi görünüyor ve dikkat edin! Temizer, bir il başkanı gibi konuşmuyor! Genel merkez yöneticisi gibi mesajlar veriyor… demiştim ve haklı çıktım.

Velhasıl kelam…

Antalya’yı yönetenler topluma örnek davranışlar sergilemeli. 

 Siyasi Partilere, Sivil Tolum Örgütlerine, İş Dünyasına, Sanata, Sanatçıya, Gazeteciye, Yazara çizere toplumun bütün katmalarına kucaklayıcı   mesajlar vermeli, eşit mesafede olmalı. Hele de valilik gibi kutsal bir makamdaysanız daha da titiz olmak gibi bir sorumluluk taşmak zorundasınız.

 

 

 

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.